Jak napisać CV po niemiecku?

Dziś starając się o pracę trzeba mieć dobre CV. Tym bardziej, jeśli szukamy pracy za granicą. Coraz więcej z nas szuka jej w Niemczech. Aby dostać pracę marzeń konieczne jest dobre CV po niemiecku. Warto zadbać, aby stworzone CV po niemiecku spełniało oczekiwania pracodawcy. I przede wszystkim było poprawne. Od tego ostatniego może zależy bardzo wiele. W końcu curriculum vitae jest najważniejszym dokumentem rekrutacyjnym. Dlatego warto zadbać aby było to profesjonalne CV. Jak napisać CV po niemiecku? Czy Lebenslauf czyli niemieckie CV zawiera te same elementy co polskie CV? Jak napisać je poprawnie? Oto kilka wskazówek jak napisać CV po niemiecku.

Jak napisać dobre CV po niemiecku?

Niemcy są bardzo zorganizowanym i dokładnym narodem. Dlatego tak ważne jest poprawne CV. Warto wiedzieć, że CV po niemiecku oraz niemiecki Lebenslauf to zupełnie inne dokumenty. Pierwsze jest tłumaczeniem z polskiego na język niemiecki. Zawiera ten sam układ i treść co polskie CV. Drugie spełnia wymogi niemieckie. Trzeba wiedzieć, że pierwsze z nich rekruter z pewnością odrzuci. Dlaczego? Bo nie spełnia reguł formalnych. Jak napisać CV po niemiecku? Takie, aby spełniało wszystkie wymagania pracodawcy? Oto co powinien zawierać niemiecki życiorys. Co powinno się w nim znaleźć? Jakie informacje powinny być w nim ujęte?

Aby wiedzieć jak napisać CV po niemiecku, trzeba znać kilka ważnych zasad. Jaka jest najważniejsza? Ta, że niemieckie CV powinno być bezbłędne. Nie mogą znaleźć się w nim żadne literówki ani błędy ortograficzne. Dlatego zanim przedstawisz CV rekruterowi, sprawdź je pod tym kątem.

Warto przeczytać: Jak tłumaczyć ustawy?

Jak zbudowane jest CV po niemiecku?

CV po niemiecku niewiele różni się od polskiego. Są jednak pewne różnice, o których warto wiedzieć. Mile widziane są dokumenty o eleganckiej i prostej formie. Forma nie może bowiem odwracać uwagi od treści merytorycznej dokumentu. Jeśli ubiegamy się o pracę w Niemczech, nasze CV powinno być zatem proste i przejrzyste. Tu niezwykle ważna jest prawidłowa struktura CV po niemiecku.

Każde CV po niemiecku zawiera nagłówek. Na górze dokumentu więc umieszczamy “Lebenslauf”. Pod nagłówkiem wpisujemy swoje imię i nazwisko. Kolejną ważną kwestią jest zwięzła i krótka forma CV w języku niemieckim. CV niemieckie powinno być krótkie, treściwe i schludne. Zbyt długie CV nie działa wcale na naszą korzyść. Niemcy cenią proste i zwięzłe przekazywanie informacji. Im mniej zbędnych szczegółów, tym lepiej. Standardowe niemieckie CV ma zazwyczaj 2 strony. I tyle wystarczy. Jakie elementy powinno zawierać niemieckie CV? Czy należy do niego dołączyć list motywacyjny? Nie jest to element niezbędny. Jednak jeśli bardzo zależy nam na pracy w Niemczech, warto list motywacyjny przedłożyć.

CV w języku niemieckim – niezbędne elementy

Jak napisać CV po niemiecku? Jakie elementy powinno zawierać? Niemieckie CV ma bardzo uporządkowaną strukturę. Oto jakie elementy powinno zawierać niemieckie CV.

Dane osobowe. Tu ważna jest kolejność:

 • imię i nazwisko.
 • nazwisko rodowe.
 • data urodzenia.
 • adres korespondencyjny wraz z nazwą kraju.
 • numer telefonu.
 • adres e – mail.
 • miejsce urodzenia.
 • obywatelstwo.
 • stan cywilny. Ten element nie jest konieczny.
 • wykształcenie. Tu należy wymienić wszystkie etapy naszej edukacji, które przydadzą się na stanowisku, o które się staramy. Umieszczamy tu nazwy szkół. I co ważne – wpisujemy ostatnią szkołę, którą ukończyłeś. Błędem jest wpisanie np. liceum jeśli zdołałaś ukończyć studia wyższe.
 • doświadczenie zawodowe. To jeden z najważniejszych elementów przy pisaniu CV po niemiecku. Umieszczamy w nim swój życiorys zawodowy. W tej sekcji umieszczamy poszczególne etapy naszej kariery zawodowej. Wpisujemy tu zajmowane dotychczas stanowisko oraz dane poprzedniego pracodawcy. W tym miejscu warto też wskazać zakres obowiązków jaki mieliśmy dotychczas. Oczywiście podajemy te, które przydadzą się na stanowisku, o które się ubiegamy.
 • umiejętności. Tu warto umieścić umiejętności, które będą przydatne na aplikowanym stanowisku. Wpisujemy tu ukończone kursy zawodowe jak również znajomość języków obcych. Jeśli znasz język niemiecki, koniecznie wpisz tę informację w tej sekcji. Jeśli posiadasz prawo jazdy, również w tym miejscu to zaznaczmy. Podajemy również kategorię prawa jazdy. Nie wyolbrzymiajmy jednak swoich umiejętności. Niemiecki pracodawca może bardzo szybko te informacje zweryfikować.
 • profesjonalne zdjęcie. Profesjonalną, biznesową fotografię umieszczamy w prawym górnym rogu niemieckich CV. Zdjęcie powinno mieć format paszportowy. Bardzo ważne jest, aby było wykonane profesjonalnie. To ono stanowi pierwsze wrażenie. I wiele o nas mówi.

Jak napisać CV po niemiecku? Przydatne zwroty

Nie masz doświadczenia w pisaniu niemieckich CV? Skorzystaj z dostępnych wzorów CV. Wzór CV po niemiecku znajdziesz na stronie każdej agencji pośrednictwa pracy. Warto jednak znać zwroty po niemiecku, które są przydatne do stworzenia niemieckiego CV. Bez obaw możemy je umieścić w swoim CV. Ważne, aby wszystkie z nich podane były w języku niemieckim. To Informacje o danych personalnych, wykształceniu i doświadczeniu zawodowym. Poza tym nie można zapomnieć też o umiejętnościach i zainteresowaniach. Jeśli szukasz pracy w Niemczech, nie możesz zapomnieć o tych przydatnych zwrotach po niemiecku. Znajdziesz je na dobrym stronach www. Tych samych gdzie będzie umieszczone CV po niemiecku – wzór.

Jak widać niemieckie CV jest nieco inne niż polskie. Czym jeszcze się rożni oprócz podanych wyżej elementów? Jest jeszcze jedna ważna kwestia. Wysyłając CV do firm w Niemczech pomiń klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych. Dla Niemców jest ona niezrozumiała. Jeśli jednak aplikujesz na stanowisko pracy w niemieckiej firmie, mającej swą siedzibę w Polsce, klauzula ta jest niezbędna.

Niemieckie CV to podstawa aplikacji. Dlatego warto przygotować je starannie. Taki dokument świadczy o nas samych. Jeśli przygotowany będzie zgodnie w powyższymi wytycznymi, z pewnością ułatwi proces rekrutacyjny. A to z kolei zaowocuje zdobyciem wymarzonej pracy w Niemczech.

Może Cię także zainteresować: